مرکز پزشکی هسته ای نیکان

انواع اسکن


 

اسکن کلیه با DTPA

از این اسکن برای بررسی عملکرد و فعالیت ترشحی کلیه ها استفاده میشود.وجود سنگ یا احتمال تنگی در مجاری ادراری از علل دیگری هستند که ممکن است برای تشخیص آنها اسکن کلیه درخواست شود.

اسکن کلیه با DMSA

از این اسکن برای بررسی چگونگی کارکرد قسمت قشری کلیه ها که کرتکس نامیده میشود استفاده می کنند. بعلاوه در افرادیکه دچار عفونت های کلیه میشوند برای تجسس زخم به دنبال عفونت (اسکارکلیه) نیز به کار میرود.

اسکن استخوان

این اسکن از شایعترین روشهای پزشکی هسته ای است و برای تشخیص وجود ضایعه اولیه در استخوان ویا تشخیص درگیر شدن استخوانها در جریان سایر بیماریها استفاده میشود. برای انجام آن هیچگونه آمادگی قبلی لازم نیست.

اسکن پرفیوژن ریه

بیمارانیکه به دنبال بی حرکتی دچار التهاب سیاهرگ های پا میشوند (ترومبوفلبیت) ویا افرادی که تحت عمل جراحی برروی لگن یا شکم قرار میکیرند

اسکن قلب

ماهیچه قلب (میوکارد) همانند یک پمپ وظیفه خونرسانی به تمامی اعضای بدن را عهده داراست. این ماهیچه خود نیز برای انجام فعالیت احتیاج به اکسیژن و قند دارد که توسط جریان خون سرخرگهای کورونری تامین می شود

اسکن تیروئید

تیروئید غده پروانه ای شکل در جلوی گردن است که وظیفه ساخت و ترشح هورمونهای تیروئید به نامهای T3 و T4را به عهده دارد. این هورمونها برروی عملکرد صحیح بسیاری اعضای بدن تاثیر دارند.

اسکن کبد و طحال

کبد بزرگترین و پرخون ترین عضو بدن است و نقش مهمی در فعالیت های متابولیک بدن و بقای حیات دارد. بهمین جهت تشخیص سریع بیماریهای آن حائز اهمیت است. بیماری های کبد ممکن است مربوط به خود کبد باشد

اسکن مثانه ( سیستوگرافی ایزوتوپیک)

ادرار توسط کلیه ها تولید شده و سپس از راه میزنای وارد مثانه شده و در آن تجمع می یابد تا زمان تخلیه فرا رسد. در یک فرد طبیعی مکانیسم بدن طوری است که دیگر ادرار نمی تواند و ...

اسکن پاراتیروئید

غدد پاراتیروئید تعداد 4 عدد غده کوچک هستند که در زیر غده تیروئید در جلوی گردن قراردارند و با ترشح هورمون پارا تورمون نقش مهمی در متابولیسم کلسیوم و فسفر در بدن دارند.

اسکن مجاری اشکی

وظیفه اشک مرطوب نگهداشتن مداوم سطح کره های چشم است که برای فعالیت این عضو مهم کاملا ضروری است. اشک همواره از غدداشکی که در سمت خارج و بالای حدقه چشم قراردارند ترشح میشود.

Copyright © 2024 - www.nikannmc.com All Rights Reserved